Arhīvs

Maijs

Maijs ir ceriņu laiks, un tas vēsta, ka Dieva redzamā, skaistākā daļa ir daba.  Bet Dievs ir Mīlestība, ne velti pavasaris- mīlestības laiks, kad viss zied un zaļo, un dzied. Gan dabā, gan cilvēka dvēselē.

Reti kuram bērnība pagājusi bez ceriņkrūmā meklētā pieclapīša, bet ik pavasari, jūtot ceriņu smaržu, atkal gribas sajust to īpašo, mazliet rūgteno garšu, jo ticējums vēsta- ja atrodas kāds ziediņš, kuram vairāk par četrām lapiņām, tad gaidāma laime, bet pats zieds ir jānoplūc un jāapēd, vēloties kaut ko. Bet jo īpaši ceriņu smarža saistās ar izlaidumu un atvadām no skolas, tā – vienlaikus mazliet skumja un priecīga, jo sola kaut ko jaunu, kaut ko nezināmu, bet noteikti pilnu  prieka un laimes, un protams, arī mīlestības.

Grieķi ceriņam veltījuši skumjo stāstu par mežu un pļavu valdnieku Pānu, kurš, daiļās nimfas  Sīringas atraidīts, savas skumjas ietvēra sērā stabules dziesmā. Savukārt nimfa pārvērtās par krūmu ar brīnišķīgi smaržojošiem ziediem.  Bet Pāns, ieklausoties paša spēlētajā sapņainajā melodijā,  saprata, ka mīlestība nav iegūstama ar varu – tā ir sirdis vienojošs maigums, ilgas un vēlme darīt otru laimīgu- jūtas, kas jākopj un jālolo.

Laime tiek meklēta visur: mūžībā, nemirstībā, mirklī, dzīves pilnībā, ģimenē, līdzcilvēkos, tautā, un maijs ir tas īpašais mēnesis, kas piedāvā šo iespēju laimi, laimīti meklēt un citiem dāvāt.  Ceriņu laiks gan  ir ļoti īss, bet tūlīt plauks jasmīni. Un cik vairs tālu Zāļu diena, kad spēks būs visā, kas zied un zaļo. Un tad jau pavisam drīz - jauns skolas gads, kad pirmo reizi  augstskolu durvis vērs vairāk kā 190 jaunieši, kuriem, pateicoties ziedotāju dāsnumam, tiks dāvāta iespēja iegūt izglītību.

JAUNĀS STIPENDIJAS

 - Jāņa Imanta Jentes un Ausmas Jentes stipendiju fonds

Jānis Imants Jente

Īpašs notikums Vītolu fondā allaž ir tad, kad tiek dibināta kāda jauna stipendija, jo tas nozīmē, ka atkal  kādam gudram, centīgam jaunietim no mazturīgas ģimenes tiks dāvāta iespēja iegūt izglītību. Šomēnes laimi ne ceriņziedu pieclapītis, bet cilvēku dāsnums un uzticēšanās atnesa tiem jauniešiem, kuri studēs, pateicoties Jāņa Imanta un Ausmas Jentes stipendiju fondam.

Jānis  Imants Jente dzimis 1923. gada pašā Līgo vakarā Lielaucē. Pēc dažiem gadiem ģimene pārcēlās uz Tērveti. Vidusskolu Jānis absolvēja Rīgā, taču izglītību turpināt neizdevās, jo, tuvojoties Otrā pasaules kara beigām, ģimene  atstāja Latviju. Dzīvojot bēgļu nometnē, Jānis tomēr turpināja mācīties- viņš, vienlaikus strādājot,  studēja  biznesa administrāciju Pinnebergas universitātē. 1948. gadā Jānis devās uz Angliju, Īstbornu,  kur tobrīd atradās gan māsas, gan tēvs. Viņš turpināja izglītoties, apgūstot medicīnu.    1950. gadā Jānis atstāja Angliju un devās tālajā ceļā uz Ontario- tur viņš vispirms strādāja slimnīcā, tad birojā, iegūstot vērtīgu administratīvā darba pieredzi.  Ietaupītos līdzekļus viņš izmantoja, studējot Western Ontario Honours Business Administration programmā, kuru absolvēja 1957. gadā un uzsāka darbu Toronto, uzņēmumā Union Carbide, kur strādāja līdz pat aiziešanai pensijā1988. gadā.  1962. gadā Jānim pavērās iespēja nodrošināt savas mātes pārcelšanos no Padomju Latvijas uz Toronto, un beidzot pēc 18 gadiem ģimene atkal bija kopā.

1967. gadā Jānis salaulājās ar Ausmu Lapiņš, un drīz ģimeni kuplināja dēla un meitas ierašanās pasaulē. Jānis aktīvi iesaistījās arī trimdas latviešu sabiedriskajā dzīvē- viņš  tika ievēlēts par Latvijas krājaizdevu direktoru padomē un veica šo pienākumu 40 gadus, no 1995. līdz 2004. gadam kā priekšsēdētājs. Jānis iestājās  korporācijā Fraternitas Lataviensis, kuras devīze ir "Pro Patria, Iustitia, Honore" (Par tēvzemi, taisnību, godu), un ieņēma dažādus amatus, galvenokārt darbojoties finanšu jomā. 1984. gadā viņš  pievienojās  Toronto Austrumu evaņģēliski luteriskās baznīcas draudzei, darbojās  „Kristus dārzā” – vietā, kur mūža nogali sagaida Kanādas latvieši, Latviešu nacionālajā  apvienībā  un Toronto Latviešu Pensionāru savienībā. Viņa pieredze grāmatvedībā noderēja arī Daugavas Vanagu organizācijai.

Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas Jānis Imants Jente daudz laika, spēka un līdzekļu veltīja savai Tēvzemei. 2005. gadā viņš brīvprātīgi strādāja Latvijas Universitātē, pasniedzot biznesa administrācijas zinības. Latvijas valdība viņa veikumu augstu novērtēja-  2006. gadā viņam tika piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis. Brīvajā laikā Jānim patika darboties dārzā, apmeklēt savu pensionāru grupu un baznīcu, lasīt un klausīties mūziku. Jānis Imants Jente devās Mūžībā 2015. gada 2. Februārī Toronto, Ontario. Jāņa Imanta Jentes un Ausmas Jentes stipendiju fonds  palīdzēs Latvijas jauniešiem  iegūt augstāko izglītību un pavērtu ceļu zināšanu pasaulē, kuru tik augstu vērtēja Jānis Imants Jente.

 - Puteņu ģimenes stipendija


Puteņu ģimene ar stipendiātiem

Maijā tika dibināta arī jauna Puteņu ģimenes stipendija. Ziedotāji no ASV  Mārtiņš un Kristīna jau atbalsta trīs jauniešus - topošo datorzinātnieci Ivetu, tūrisma biznesa speciālisti Andu un automobiļu transporta inženieri Edgaru. No šā gada 1.septembra ar Puteņu ģimenes atbalstu studēs jau 7 jaunieši.

 - Viļņa Plūmes stipendija Aizkraukles attīstībai 

2011.gadā novadnieki un līdzgaitnieki apvienojās, lai iemūžinātu ilggadējā Aizkraukles saimnieka Viļņa Plūmes (1944 - 2010) piemiņu garīgā piemineklī – tika izveidota stipendija, kura talantīgiem Aizkraukles jauniešiem dod iespēju saņemt augstāko izglītību par spīti ģimenes ierobežotajai rocībai.

Svētdien,17.maijā,  trīspadsmit Aizkraukles jaunieši ar saukli “Skrienu par Aizkraukles nākotni”  noskrēja 203 kilometrus Rīgas maratonā, tādējādi pateicoties Viļņa Plūmes piemiņas stipendijas ziedotājiem un aicinot citus pielikt savu artavu īpaši veidotā vietnē Noslēdzoties akcijai, kuras ietvaros pirmo reizi Latvijā ziedojumi tika vākti ar sportiska izaicinājuma starpniecību, Aizkraukles jaunieši var būt gandarīti – katrs viņu Rīgas maratonā veiktais kilometrs ir spējis piesaistīt 10 eiro Viļņa Plūmes piemiņas stipendijai, kopsummā fondu papildinot par 2024 eiro.

SĒRU VĒSTS

18.05. Mūžībā aizgājis ziedotājs,Džeimss Krogzemis. 


Džeimss Krogzemis

18. maija vēlā vakarā pienāk ziņa, ka savā pēdējā ceļojumā devies viens no Krogzemju dzimtas „savādajiem putniem” – pasaules braucējs un dzīves mākslinieks Džeimss Krogzemis. Atvadu vārdus lasiet šeit.

SARĪKOJUMI

30.05. Jura Petričeka grāmatas atklāšanas svētki.

30. maijā ceriņi īpaši krāšņi ziedēs Pededzē, nelielā Alūksnes puses ciematā, jo atkal sagaidīs ciemos savējo - pededzieti Juri Petričeku, lai kopā ar šīs puses ļaudīm atzīmētu  viņa grāmatas ,,Pededzes pagasta Petričeki” atvēršanas svētkus.  Šeit Juri Petričeku, šķiet, zina vai ikkatrs, jo tik daudz darba, sirdssiltuma un mīlestības tika ieguldīts, lai šīs puses ļaudīm klātos labāk. Toreiz Juris Petričeks teica: ,,Mana dzīves jēga: lai kaut kas paliek Pededzē, lai Pededzi neaizmirst” Ne velti tieši pededzieši bija tie, kuri 2007. gadā Petričeku ģimeni pieteica akcijai ,,Latvijas lepnums”.  

Petričeku dzimta šo pasaules nostūri par savām mājām izvēlējās 1875.gadā.  J.Petričeks 1936.gadā piedzima Pededzes viensētā, sauktā par Liepāju. Viņa tēvs Jevgenijs, pirmskara pagastva vecākais, bija iegādājies arī Sileniekus — zemes strēli gleznainā Pededzes un Virguļicas upītes satekā. 1941.-gadā Pededzes turīgākā dzimta tika izdzīta no mājām un pēc kara  devās bēgļu gaitās: cauri Polijai un Čehijai nonāca Vācijā, no kurienes emigrēja uz Ameriku. Kad Juris Petričeks 1976. gadā Latviju apciemoja pirmoreiz,  līdz dzimtajam pagastam braukt bija liegts. 1991.gadā, beidzot ieraugot Pededzi, no tēva mājas Liepājas bija palikuši vien daži baļķi un garā bērzu aleja. "Esmu tās galā stāvējis un dažu asaru nobirdinājis," reiz atzina sirmais vīrs. Bet, kad ģimenes īpašumā atgriezās pussabrukušie Silenieki, tagad saukti par Silenieku dzirnavām, Petričeki izlēma mājas uzcelt no jauna. "Pededze - skaistākā vieta Latvijā…" tā uzskata Juris Petričeks. Ne tikai skaistākā, bet arī pati sirdij tuvākā,  jo, kad Mūžībā aizgāja mīļotā dzīvesbiedre Rita Petričeka, viņas pelnu urna tika apglabāta šeit – Pededzē, mazajā Kūdupes kapsētā. Tagad tapusi grāmata- stāsts par stipru dzimtu, kura, spītējot grūtībām un Likteņa triecieniem,  allaž spējusi saglabāt stipru un možu garu.

TIKŠANĀS

05.05. Tikšanās ar Lalitu Rūtu Muižnieci.

Lalita Rūta Muižniece

Maijā Vītolu fondu apciemoja Lalita Muižniece, lai paziņotu par jaunu ziedojumu Arnolda un Helēnas  Sildegu stipendijai, jo ir pārdota glezna un iegūtie līdzekļi atkal ļauj  īstenot ideju par šīs stipendijas turpināšanu. Stipendija tika dibināta 2004.gadā, neatstājot ziedojumu, un Lalita Muižniece  ik gadu cenšas pārdot kādu gleznu, lai atbalstu jauniešiem, ko bija iecerējis mākslinieks Sildegs, turpinātu. Tā Vītolu fonda vēsturē kļuvusi par īpašu stipendiju, kuru, pateicoties savai iniciatīvai un ieinteresētībai, spējis tik ilgu laiku uzturēt kāds testamenta izpildītājs. 

13.04. Toms un Ilze Siliņi tiekas ar saviem stipendiātiem.

Siliņu ģimene ar stipendiātiem Andri Locānu un Elīnu Pavlovsku

17. maijā vakariņās ar saviem stipendiātiem tikās ziedotāji  Toms un Ilze Siliņi.  Pēc tikšanās Ilze  atzina: „Bija tik jauki iepazīties personīgi un kopīgi pavadīt laiku!  Elīna un Andris ir lieliski studenti, prieks par viņu sniegumu un redzējumu!”.

Savukārt stipendiāte, topošā fiziķe Elīna Pavlovska pēc šīs tikšanās rakstīja: „Vakariņās pasniegtie ēdieni bija ļoti gardi, viss bija pārdomāts un es tiešām jutos īpaša. Esot ciemos, nemaz nemanīju, cik ātri paskrēja laiks, jo tas man bija kas nebijis un interesants. Es guvu daudz iedvesmas no šīs tikšanās, jo Ilze un Toms ir cilvēki ar plašu redzesloku un pieredzi. Esmu ļoti pateicīga par iespēju satikties ar ziedotājiem!.”

04.05. - 1.06. Intervijas stipendiju kandidātiem. 

Visu maiju fonda norisinas intervijas ar stipendiju kandidatiem. Šobrid no 274 aktualajiem kandidatiem stipendiju varejam piešķirt 191 jaunietim, savukart 83 vel paliek kandidatu saraksta, cerot uz atbalstu.

SVEICAM MAIJA JUBILĀRUS!

,,Un ja nu mani patiešām skars
 Kā mātes roka tas ziedošais,
Tas baltais ābeles zars?
Pie bumbieres baltās, pie ābeles baltās
Es savus ceļus loku.
Lai svēta mani un paceļ pār mani
Tā savu balto roku."

(I.Ziedonis)

Sveicam maija mēneša jubilārus - Gunāru Dzeni, Juri Petričeku, Māru Sniedzi, Sarmīti Gravu, Pēteri Āboliņu, Benitu Riekstiņu, Artūru Belēviču, Kristīni Klišāni un Raymond Lawrence Drake!

04.05. Sveicam Gunāru Dzeni!

Gunārs Dzenis

4.maijā sveicam ziedotāju Gunāru Dzeni. Ziedotājs ir uzņēmuma “Kokpārstrāde 98” direktors. Uzņēmums ir ne tikai rada darbavietas Siguldas novada iedzīvotājiem, bet ari kopš 2012.gada ik gadu piešķir stipendijas četriem maznodrošinātiem studentiem.

05.05. Sveicam Juri Petričeku! 

Juris Petričeks

5.maija gaviļnieks ir Juris Petričeks. Sadarbība ar ziedotāju sākās 2010.gadā, kad Juris Petričeks nodibināja mūza stipendiju savas dzīvesbiedres Ritas (Saulītes) Petričekas piemiņai, gadu vēlāk ziedotājs izveido gada stipendiju savu vecāku Jevgenija un Olgas (dzim.Rubenes) Petričeku piemiņai, savukārt 2012.gadā tiek dibināta Ritas vecāku Lidijas un Bertrama Rozenbergu piemiņas stipendija.

10.05. Sveicam Māru Sniedzi!

Māra un Visvaldis Sniedze

10.maijā suminām ziedotāju no Austrālijas Māru Sniedzi. Kopā ar vīru Visvaldi 2012.gadā dibināta mūža stipendija divu talantīgo jauniešu atbalstam, bet 2014.gadā ziedotāji papildina savu stipendiju fondu. Ar Visvalža un Māras Sniedzes stipendijām studē 3 jaunieši.

12.05. Sveicam Sarmīti Gravu!

Sarmīte Grava

12.maijā no sirds sveicam Sarmīti Gravu. Kopā ar vīru Alfredu Gravu 2004.gadā tika dibināta pirmā stipendija Vītolu fondā un tad Gravu ģimenes stipendiju fonds tika ik gadus papildināts. Līdz 2015.gadam ar stipendijas atbalstu ir studējuši 118 jaunieši, vairāk ka 90 ir ieguvuši izglītību, strādā dažādās nozarēs un ir pateicīgi Gravu ģimenei par sniegto palīdzību brīdī, kad tas bija visvairāk nepieciešams.

17.05. Sveicam Pēteri Āboliņu!

Pēteris Āboliņš

17.maijā sveicam ziedotāju, advokātu, juridisko zinātņu doktoru Peteri Āboliņu, kurš ir pievienojies Vītolu fonda labdaru pulkam 2007.gadā un ik gadu atbalsta centīgus studentus, kas ir studentu korporācijas Lettgalia biedri.

19.05. Sveicam Benitu Riekstiņu! 


Benita Riekstiņa

19.maijā savu jubileju svin Benita Riekstiņa. Ziedotāja nodibināja stipendiju 2013.gadā, godinot vīra Ilmāra Riekstiņa piemiņu, ar novēlējumu piešķirt to aviācijas nozarē studējošajiem.

20.05. Sveicam Artūru Belēviču!   

Artūrs Belēvičs

20.maija dzimšanas dienu svin ziedotājs, farmaceits Arturs Belēvičs. Artūrs un viņa vecāki Vija un Guntis 2014.gadā izveidojuši sava uzņēmuma “Saules aptieka” stipendiju, ar kā atbalstu studē pieci topošie farmaceiti. Uzņēmums piedāvā ari prakses vietas stipendiātiem, kas vēlas papildināt praktiskas iemaņas farmācijas nozarē.

22.05. Sveicam Kristīni Klišāni! 

Kristīne Klišāne

22.maija svētki ir Vītolu fonda padomes loceklei, izcilai arhitektei Kristīnei Klišānei. No sirds sveicam!

31.05. Sveicam Raymond Lawrence Drake!

Raymond Lawrence Drake

Pēdējas pavasara dienas gaviļnieks ir ziedotājs no ASV Raymond Lawrence Drake. Ziedotājs stipendiju veidā atbalsta divas talantīgas jaunietes - Agnesi Urku no Viļānu novada, kas Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijā apgūst kora diriģēšanu, un Dārtu Osi no Saulkrastiem, kas šovasar absolvēs medicīnas studijas.

ZIEDOTĀJI MAIJĀ

Maijā ir ziedojuši: Lalita Rūta Muižniece, Puteņu ģimene, Adelaidas Latviešu biedrība, Anglijas Daugavas vanagu fonds, SIA “AKA 3”, ERGO, Klāvs un Viktorija Radziņi, Valmieras Zonta klubs, Bauskas Zonta klubs, LATVIAN EDUCATIONAL FOUNDATION1990, “Daugavas vanagu” Melburnas nodaļa, Juris Petričeks, anonīms ziedojums zobārstes Birutas Vanagas piemiņas stipendijai, Selga Judge.

Ērika Andra Zeidenberga piemiņas stipendijai ziedojuši: Vilis un Marta Vītoli, Sandra un Roberts Milevski, Roberts Rūsis, Mudīte un Jānis Jansoni, Sonja un Māris Jansoni, Ģirts Zeidenbergs.

Viļņa Plūmes stipendijai Aizkraukles attīstībai ziedojuši: Māris Plūme, Lija Bergmane, Jānis Zlaugotins, Maris Kastenass, Ieva Klauza, Biruta Kalniņa, AGNESE, Anatolijs, Anita Bicka, Arnis Rudiņš, Baiba Plūme, Caroline Fenn, Dace Mence, Dom McDermott, Edgars Skulte, Emily Doe, Eva, Eva Ikstena Strapcāne, Evija Strēle, Ieva Ruka, Ilze Stalevska, Inese Godins, Julie Byard, Kārlis Gedrovics, Kristīne Špakovska, Kristīne Vilne, Leons Līdums, Līga, Līva Linde, Lolita Stašāne, Madara Juška, Marissa Plume, Mara Aļeksejeva, Mārtiņš Vanags, Milburn, Mott, Nicholas Irving, Nina Callard, Normunds Juraševskis, Paul Hanson, Plume, Reinis Rubenis, Rhiannon Creasey, Richard Taylor, Roberts Meikšāns, Rūta Dimanta, Sabīne Zālīte, Sandra Ročāne, Valdis Vanags, Ventis Plūme, Vikija Vintere, Zane Romanova, Gints Ratnieks, Ilona Skuja, Lauris Miķelsons, Sigita Lapsiņa, Andris Blaka un 15 anonīmi ziedojumi.

Draugu stipendijai ar Ziedot.lv portāla starpniecību ziedojuši: Tatjana Lazdiņa, Vladislavs Kugelevics, Kristaps Berzins, Aina Linde*, Anete Jekabsone, Aivars Junga, Gatis & Liga, Signe Mežinska, Nauris Smaļķis, Aija Mūrniece, Rūta Dimanta, Laima Miķelsone*, Aina Zvidriņa, Aija, Linda Tesele, Andris Šics, Liga, Alla Spruģevica, Aiga Bautre, Aiva Birbele, Mara Lesina, Evija Lei, Viktors Zaķis, Aivis Liepiņš, Ivo Rudzītis, Juris Sīlis, Inga Skrastiņa, Ieva Ernštreite, Reinis Inkēns, Andrejs Ščitka, Mareks Indriksons, Evita Kirilova, Elva Selecka*, Inga Pozdejeva, Inese Avotiņa, Ieva Dislere, Ksenija, Liga, Daiga Bondare, Arnis Sējāns, Elīna Deksne un 70 anonīmi ziedotāji.

* - ziedotājs ir bijušais stipendiāts 

Ziedojumi

Maijā................75 507 EUR

Gadā..........375 904 EUR

Paldies ziedotājiem!